• David Allison

AZ Girls - Region 10 Championships

What girls made it to the Region 10 Meet in Aurora, CO Next Week



Congrats to all the young athletes who competed on June 16-17 at Mesa Community College at the Arizona State Junior Olympic Meet. The top-four athletes in each event qualified for the Region 10 Junior Olympic Championship, which is held on July 5-8 in Aurora, Colorado.


Below are the female athletes who qualified in their respective events. There were 242 female individuals who qualified for the Region 10 Championship meet.


Athletes who qualified in 3+ events


16 Isabel Cordova Adrenaline Track Heptathlon Shot Put Javelin

8 Amayla Burnett Arizona Cheetahs 100m 200m 400m Relay

9 Taliyah Word Arizona Cheetahs 800m 400m Relay 1600m Relay

10 Camryn Hunter Arizona Cheetahs 400m Relay 1600m Relay Shot Put High Jump

10 Imani Galera-Young Arizona Cheetahs 100m 200m 400m Relay

10 Kassidy DeVorce Arizona Cheetahs 200m 400m 400m Relay

10 Kumiah Fisher Arizona Cheetahs 800m 400m Relay 1600m Relay

11 Janai Bell Arizona Cheetahs 800m 1600m Relay 3200m Relay

11 Sniyah Cade Arizona Cheetahs 100m 400m Relay Long Jump

12 Anaya Quarles Arizona Cheetahs 400m 400m Relay 3200m Relay

12 Dallas Ross Arizona Cheetahs 400m Relay Shot Put Discus

12 Jaylah McDonnell Arizona Cheetahs 100m 400m Relay Long Jump

12 Kya Kisler Arizona Cheetahs 400m Relay 1600m Relay Long Jump

13 Lauren Kazaroff Arizona Cheetahs 800m 1500m 1600m Relay

13 Na'Zyia Richardson Arizona Cheetahs 200m H 400m Relay 1600m Relay

13 Saniah Christian Arizona Cheetahs 100m 400m Relay Shot Put

13 Sophia Noriega Arizona Cheetahs 1500m 3000m 1600m Relay

13 Tara Sommerville Arizona Cheetahs 100m 200m 400m Relay Long Jump

14 Drycaea Berry Arizona Cheetahs 200m H 400m Relay 1600m Relay

14 Ena McMahon Arizona Cheetahs 100m H 200m H 400m Relay 1600m Relay

14 Katelyn Kragrud Arizona Cheetahs 100m 200m 400m Relay 1600m Relay

14 Katherine Valencia Arizona Cheetahs Shot Put Discus Javelin

14 Kylee Kragrud Arizona Cheetahs 200m 400m Relay 1600m Relay

15 Makayla Hunter Arizona Cheetahs Shot Put Discus Javelin Hammer


17 Mia Corners Arizona Elite 100m Long Jump Triple Jump


12 Stacey Onyepunuka Arizona Rising Suns 100m 200m 400m


8 Ava Davis Arizona Track Stars 100m 200m 400m

14 Joy Moorer Arizona Track Stars 100m H 200m H Long Jump


8 Kiara Perkins AZ Flames 100m Shot Put Long Jump

10 Kianna Noyd AZ Flames Triathlon Javelin High Jump

11 Coco Velasquez AZ Flames Shot Put Discus Javelin

12 Tatiyanna White AZ Flames 80m H Pentathlon High Jump

14 NiZarya Eubanks AZ Flames 100m H High Jump Long Jump Triple Jump

15 Rahni Turner AZ Flames 100m H 400m H Heptathlon High Jump

17 Sarah Marske AZ Flames 100m 100m H 400m H


10 Imani Watson AZ Titans 400m 800m 1500m

12 Taliyah Henderson AZ Titans 200m 400m 800m


11 Madeline Daily Distance University 1500m 3000m 1600m Relay


10 Mayen Usoro Do Right 100m 200m 400m


15 Maricela Ontiveros Elite Striders Shot Put Discus Hammer


13 Paige Platt Flight Club Javelin High Jump Triple Jump

16 Rylee Perkins Flight Club 100m 200m Long Jump

17 Liana Tuitu'u Flight Club Shot Put Discus Javelin


15 Ava Potts Go The Distance 800m 1500m 3000m


8 Sydney Sanders Next Level 100m 200m Long Jump

11 Chloe Callison Next Level 1500m 1600m Relay 3200m Relay

12 Brooklyn Gamble Next Level 1600m Relay 3200m Relay Pentathlon High Jump

12 Landen LeBlond Next Level 1500m 3000m 1600m Relay 3200m Relay

12 Sara Ortiz Next Level 800m 1600m Relay 3200m Relay

15 Ella Escobar Next Level 100m H 400m H Heptathlon Long Jump

18 Kyli Alvarez Next Level 400m 800m 2K Steeple


17 Kenya Coburn Phoenix Flyers 100m 100m H Triple Jump


15 Beatriz Razon Power Forward 100m H 400m H Javelin


16 Abigail Walls Tucson Elite 100m H 400m H High Jump

16 Jenica Bosko Tucson Elite 200m 400m Long Jump

18 Neysia Howard Tucson Elite 100m 200m Long Jump


8 Taelyn Janssen Unattached 800m 1500m Javelin

9 Devyn Henderson Unattached 100m 200m 400m

14 Eva Bruce Unattached 3000m Pentathlon High Jump

14 Trinity Henderson Unattached 100m 200m 400m

17 Kelby Kuo Unattached 200m Shot Put Discus


Athletes who qualified in 2 events


18 Jacquelyn Candito Adrenaline Track 200m 400m


7 Kayden Kisler Arizona Cheetahs 400m Relay 1600m Relay

8 Amiyah Lane Arizona Cheetahs 400m Relay 1600m Relay

8 Arionna Quarles Arizona Cheetahs 400m Relay 1600m Relay

8 Rylee Ware Arizona Cheetahs 400m Relay Long Jump

8 Alaya Felix Arizona Cheetahs 400m Relay Shot Put

9 Ashtyn Moon Arizona Cheetahs 1500m 1600m Relay

9 Naeemah Harper Arizona Cheetahs 400m Relay 1600m Relay

9 Mikaela Lett Arizona Cheetahs 1600m Relay Shot Put

10 Makayla Lynch Arizona Cheetahs 400m Relay 1600m Relay

10 Selah Perez Arizona Cheetahs 1600m Relay High Jump

10 Jaiden Ware Arizona Cheetahs 400m Relay Long Jump

11 Jahnae Tatum Arizona Cheetahs 400m Relay 1600m Relay

12 M'Tima Hamilton Arizona Cheetahs 400m Relay 1600m Relay

12 Remy Romney Arizona Cheetahs 80m H 3200m Relay

12 Skye Louve Arizona Cheetahs 400m Relay 3200m Relay

12 Ruby Barker Arizona Cheetahs 80m H 400m Relay

13 Lundyn Boyd Arizona Cheetahs 400m Relay 1600m Relay

17 Ciara Bardwell-Jones Arizona Cheetahs 200m 400m

17 Gracie Bonenberger Arizona Cheetahs Shot Put Discus


16 Jamelah Carswell Arizona Elite Heptathlon High Jump

17 Cierra Tidwell Arizona Elite High Jump Long Jump

17 Myrleine Bebe Arizona Elite 100m H Long Jump


13 Britney Perera Arizona Speedstars 1500m 3000m


17 Nanette Collins Arizona T&F Academy Javelin Hammer


12 Niah Bell Arizona Track Stars 400m 800m


9 Shay Colosimo AZ Burn 800m 1500m

14 Kianna Jones AZ Burn 400m 800m


6 Anniah Henderson AZ Titans 200m 400m


10 Olivia Neve Distance University 1500m 1600m Relay


12 Nkoyo-May Usoro Do Right 100m 200m

12 Mia Abalos Do Right Javelin High Jump


8 Grace Gelder Huron Athletics 400m 800m


11 Mia Kemp Next Level 1600m Relay 3200m Relay

12 Rylee Rafferty Next Level 1600m Relay 3200m Relay


8 Serenity Valdez Phoenix Bobcats 800m 1500m

9 Amaya Foster Phoenix Bobcats 400m Relay Triathlon

9 Diane Vannest Phoenix Bobcats 400m Relay Triathlon

10 Bianca Willis Phoenix Bobcats 100m 400m Relay

10 Hayden Wolach Phoenix Bobcats Shot Put Long Jump

12 Mikalah Meeker Phoenix Bobcats Shot Put Discus

15 Mckenna Watson Phoenix Bobcats 100m 200m


12 Ava Clegg Phoenix Flyers Shot Put Discus


12 Jazmine Fleming Power Forward 400m Relay Pentathlon


13 Emerald Kwinn Tucson Elite Shot Put Discus


13 Gloriah Hussey Unattached Pentathlon Triple Jump

15 Jocelyn Johnson Unattached 100m 200m

15 Jadyn Herron-Jonap Unattached 1500m 3000m

15 Amber Hermansen Unattached Javelin Hammer

17 Bethany Robinson Unattached Shot Put Discus


Athletes who qualified in 1 event


8 Ariana Hurtado Accelerate Track 1500m


7 Aulani Gleason Arizona Cheetahs 400m Relay

7 Eve Sharpe Arizona Cheetahs 1600m Relay

8 Jaiyana Bogan Arizona Cheetahs 400m Relay

9 Justice Sims Arizona Cheetahs 1600m Relay

9 Kendyll Ross Arizona Cheetahs 1600m Relay

10 Bird Giles-purcell Arizona Cheetahs 1600m Relay

10 Tamara Halsana Arizona Cheetahs 1600m Relay

11 Amaya Sanchez Arizona Cheetahs 400m Relay

11 Aubree Gleason Arizona Cheetahs 400m Relay

11 Layliana Hawkins-Mack Arizona Cheetahs 400m Relay

13 Sa'maia Stanford Arizona Cheetahs Long Jump

14 Kaliyah Holt Arizona Cheetahs Triple Jump

16 Imani Davis Arizona Cheetahs 100m

16 Kimarah Holt Arizona Cheetahs Triple Jump

16 Naomi Greene Arizona Cheetahs Triple Jump


12 Mariza Chavez Arizona Classics 1500m

13 Jasmine Brandhuber Arizona Classics Discus


8 Raven Spencer Arizona Elite Long Jump

14 Leonela Lizarraga Arizona Elite 3000m

15 Marilyn Inelus Arizona Elite 800m

15 Neveah Lightfoot Arizona Elite 400m

16 Sierra Doty Arizona Elite 400m

17 Kenashalee Kerr Arizona Elite Triple Jump

18 Amiya Kaminski Arizona Elite 400m H

18 Emma McCutchen Arizona Elite Heptathlon


18 Olivia Magby Arizona Puma High Jump


11 Keena Haven Arizona Rising Suns 1600m Relay

11 Madelyn Skousen Arizona Rising Suns 1600m Relay

12 Kai Roland Arizona Rising Suns 1600m Relay

12 Taszia Adkinson Arizona Rising Suns 1600m Relay

13 Sabatiney Onyepunuka Arizona Rising Suns 400m

13 Tatiyana Angry Arizona Rising Suns 800m


16 Esther Joseph Arizona Speedstars Shot Put


13 Bethany McCallister Arizona T&F Academy 3200m Relay

13 Kiarra Briggs Arizona T&F Academy 3200m Relay

14 Lindsay Yager Arizona T&F Academy 3200m Relay

14 Nalani Briggs Arizona T&F Academy 3200m Relay


8 Kaylee Chavez Arizona Track Stars Javelin

10 Aubri Davis Arizona Track Stars Shot Put


10 Andrea Lopez ArizonAthletics 1500m RW

10 Delilah Leyva ArizonAthletics 1500m RW

11 Marianna Chavez ArizonAthletics 1500m RW

12 Daniela Lopez Tiznado ArizonAthletics 1500m RW

13 Raquel Lopez Tiznado ArizonAthletics 3000m RW

16 Erika Delgado-Valadez ArizonAthletics 800m

16 Jacqueline Esquer Lopez ArizonAthletics 3000m RW

17 Sara Solorio ArizonAthletics 3000m RW


16 Amelie Land AZ Burn 800m


7 Treazure Courtney AZ Flames Shot Put

8 Haleigh Jones AZ Flames Javelin

9 Kameron Smith AZ Flames Triathlon

11 Roselyn Vazquez AZ Flames Javelin

12 Kianna Reed AZ Flames High Jump

13 Kiara Reed AZ Flames Javelin


8 Marley Hicks AZ Titans 400m

10 Monica Verrett AZ Titans Long Jump


9 Analise Parrish Distance University 1600m Relay

9 Peyton Ellis Distance University 1600m Relay

9 Teagan Seabaugh Distance University Javelin

10 Sophia Topete Distance University 1600m Relay

11 MacKenzie Hatcher Distance University 1600m Relay

11 Macy Ellis Distance University 1600m Relay

12 Addison Seabaugh Distance University 1600m Relay

13 Marissa Topete Distance University 1600m Relay

13 Naomi Young Distance University 1600m Relay

13 Natalia Rodriguez Distance University 1600m Relay

13 Soledad Romero Distance University 1600m Relay


18 Deion Abalos Do Right Javelin


13 Cassandra Munoz Elite Sports Fitness Pentathlon


8 Joi Harrison Elite Striders Shot Put


12 Josephine Platt Flight Club 3000m


15 Isabella Ferguson Glendale Flash 2K Steeple


16 Makenna Bray Go The Distance 2K Steeple

18 Emily Simon Go The Distance 2K Steeple

18 Leslie Simon Go The Distance 2K Steeple

18 Lizzie Simon Go The Distance 2K Steeple


8 Tylee Salcido Huron Athletics 800m

12 Ava Rhorer Huron Athletics Javelin

14 Anavey Bolender Huron Athletics 1500m

15 Lillie Whitehead Huron Athletics Discus

17 Samara McConnell Huron Athletics Pole Vault

17 Tyla Biggs Huron Athletics Heptathlon


10 Syah Cuff Next Level Long Jump

12 Aryana Lovett Next Level 3200m Relay

12 Ellie Trimble Next Level 3200m Relay

15 Kierrah Cuff Next Level Discus

17 Jada Sims Next Level Heptathlon


10 Aubry Miltenberger Phoenix Bobcats High Jump

10 Quinn Mullen Phoenix Bobcats Javelin

10 Simone Grisham-Dobbs Phoenix Bobcats 400m Relay

13 Marissa Hurd Phoenix Bobcats Pentathlon

14 Emma Wackman Phoenix Bobcats 800m

16 Mira Olden Phoenix Bobcats Pole Vault


9 Isabella Allison Phoenix Flyers Javelin

16 Madeline Shoemaker Phoenix Flyers 3000m


11 Camdyn Hay Power Forward 400m Relay

11 Leah Millage Power Forward 400m Relay

12 Adalie Arce Power Forward 400m Relay

13 Destiny Carter Power Forward 3000m RW

15 Amanda Adorjani Power Forward High Jump


12 SaRae Kennard Quicksilver Long Jump


8 Reese Ingram Spotlight Athletics 1500m


13 Aquarina Thomas Tucson Elite Shot Put

15 Jade Kwinn Tucson Elite Triple Jump

16 Alexandra Huerta Tucson Elite 400m

17 Iasia Ratliffe Tucson Elite 400m H

18 Ajaysha Lewis Tucson Elite 100m H

18 Araceli Hardin Tucson Elite 400m H

18 Madeleine Moore Tucson Elite 800m


15 Leah Bonebright Ultimate High Pole Vault

16 Megan Griffith Ultimate High Pole Vault

17 Sevanna Hanson Ultimate High Pole Vault


8 Lily Dickinson Unattached Javelin

10 Violet Eisentraut Unattached High Jump

12 Maia Flanagan Unattached 200m

12 Taryn Janssen Unattached 3000m

13 Tatum Richards Unattached Pole Vault

14 Chloe Bingham Unattached High Jump

14 Dolores Vargas Unattached Discus

14 Jhaidah Johnson Unattached 100m H

14 Taylor Jacobs Unattached 400m

15 Kaitlyn Brown Unattached Pole Vault

16 Anaya Roberts Unattached Triple Jump

17 Amaya Stuefen Unattached 800m

17 Madison George Unattached Pole Vault

18 Julianna Park Unattached Pole Vault

18 Madison Young Unattached 400m

18 Sabrina Ketner Unattached Javelin


11 Timia Hatchett Vail Vipers 80m H

13 Aislin Martinez-Pompa Vail Vipers Javelin


Good luck to all these kids next week!


  • Twitter - White Circle
  • Facebook - White Circle
  • Instagram - White Circle
  • LinkedIn - White Circle

I Write What's Going On in USATF AZ 

I've been a runner for over 40 years and a coach for over 17 (Currently Co-Head Coach of Phoenix Flyers Track Club in Ahwatukee). I have now taken on the role of blogging about Arizona track & field and being the webmaster for the USATF AZ site as well.

- David Allison

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black Twitter Icon